AB’nin yeni patent sistemi yürürlüğe girdi

AB Komitesi, Avrupa’da şirketlerin yeniliklerini muhafazalarını ve fikri mülkiyet haklarından yararlanmalarını daha kolay ve kolay hale getirecek olan Üniter Patent Sistemi’ne 1 Temmuz prestijiyle başlandığını açıkladı.

Açıklamada, yeni patent sisteminin AB’nin inovasyon ve rekabet gücünü artıracağına, patentler için tek pazar kuracağına işaret edilerek, sistemin bu etapta, AB ulusal gelirinin yüzde 80’ini temsil eden 17 üye ülkeyi kapsayacağı ve gelecekte yeni iştirakler olabileceği bildirildi.

Üniter Patent Sistemi’nin Avrupa’da patentlerin tescil ve uygulaması için tek bir nokta sağlayacağına dikkati çekilen açıklamada, bunun bilhassa maliyetleri, bürokrasiyi ve idari yükleri azaltacağı, süreçleri hızlandıracağı belirtildi.

Açıklamada, sistemin şirket ve mucitlerin buluşları için bütün iştirakçi ülkelerde geçerli olan tek bir patent almalarına imkan sağlayacağı kaydedildi.

Yeni sistemin ulusal patent kanunları ve prosedürlerinden oluşan karmaşık yapı yerine geçtiğine işaret edilen açıklamada, bunun yüksek maliyetler ve farklı ülkelerdeki koşulların yerini aldığı belirtildi.

10 yıllık patent yenileme fiyatı 29 bin avro düzeyinden 5 bin avronun altına indirildi

Açıklamada, üniter patentler ve mevcut Avrupa patentlerinde hukuksal yetkiye sahip yeni bir Üniter Patent Mahkemesi (UPC) kurulduğu, bunun şirketlerin patent haklarını daha tesirli bir halde muhafazalarını sağlayacağı bildirildi.

Mahkemenin, patent uyuşmazlıklarında daha dengeli bir yasal çerçeve sağlayacağına işaret edilen açıklamada, yeni mahkemede tek bir davanın ulusal mahkemeler nezdindeki çok sayıda eş vakitli davanın yerini alacağı anımsatıldı.

Açıklamada, iştirakçi ülkelerde 10 yıllık patent yenileme fiyatının 29 bin avro düzeyinden 5 bin avronun altına indirildiği bildirildi.

Yeni patent sistemine bu basamakta Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovenya ve İsveç dahil oldu.

AB yapısı içerisinde Üniter Patent Sistemi hakkındaki yasal düzenlemeler 2012 yılında kabul edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir