‘Covid-19 vaka sayısı düşüyor, grip artıyor’

İl Sıhhat Müdürü Opr. Dr. Başıbüyük, son günlerde gündemden düşen Covid-19 ve artışa geçen grip hadiselerine ait konuştu. Dr. Başıbüyük, mevsimsel grip hadiselerine karşı bol bol su içilmesi tavsiyesinde bulundu.

Tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de çok problemli günler yaşandığını hatırlatan Dr. Başıbüyük, gelinen noktada “Covid-19’un eski yıkıcı ve tahrip edici tesirinin ortadan kalktığını gözlemlediklerini söyledi. Covid-19’un en ağır günlerinde Antalya’da 8 bin hadise görüldüğünü, bugünse günlük olay sayısının 10-15’e gerilediğini belirten Başıbüyük, “Fakat bu büsbütün Covid-19’un ortadan kalktığı ve bittiği manasına da gelmiyor” dedi.

“MEVSİMSEL GRİP OLAYLARI YOĞUNLAŞTI”

Son periyotta mevsimsel grip hadiselerinin arttığını ve toplumun her bölümünün bundan etkilendiğini belirten Dr. Başıbüyük, “Bakıldığında ateş yüksekliği, burun akıntısı, hapşırık, öksürük üzere genel, misal üst teneffüs yollarını etkileyen virüslerin oluşturduğu semptomlar topluluğu diyebiliriz. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında ülkemizde de dünyada da baskın karakter virüs tipi, influenza olarak söz edilebilir lakin yalnızca influenza tipi, virüsü bunu tek başına yapmaz. Birden fazla virüs tipi, grip semptomlarına sebebiyet verebilir. Bunun içinde neler var? Rhinovirus, adenovirus, RSV üzere çeşitlendirilebilir” diye konuştu.

Viral virüs teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmadaki genel uygulamalarla ilgili bilgi de veren Dr. Başıbüyük, “Koronavirüsün ilk ve bilinmezlik periyodunda maske, ara ve hijyen önlemleri, tüm virüslere karşı bizi koruyabilecek, bilhassa teneffüs yoluyla bulaşabilecek virüslere karşı temel 3 kuraldı. Bu noktada bizim de toplumdan istirhamımız; maske, uzaklık ve hijyen kurallarına mümkün mertebe dikkat etsinler” dedi.

“RİSK GRUBUNDAKİLERE ‘AŞI’ UYARISI”

Risk kümesinde olanların ise kesinlikle grip aşılarını yaptırmaları gerektiği belirten Dr. Başıbüyük, “65 yaş üstü vatandaşlarımız, sıhhat çalışanlarımız, şeker, akciğer üzere kronik hastalıkları olanlar. Bedenin savunma düzeneğini bozan, baskılayan hastalıklar var. Tekrar beraberinde 6-12 yaş ortası çocuklarda kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa; bunlar da bu kümeye girmekte. Bu kümede olanlar, temel olarak risk kümesinde yahut riskli bir iş yapanlar, kesinlikle aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Şu anda risk kümesinde olanlar, aile doktorlarına giderek, ‘Risk grubundayım’ derlerse aile doktorları reçetesi ile eczaneden aşılarını alıp, yeniden tekrar aile doktorunda grip aşılarını yaptırabilirler” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir