Fransa’da hükümete karşı sunulan gensoru önergesi reddedildi

Fransa’da Ulusal Meclis’teki Genel Heyette 5 muhalif siyasi kümenin, emeklilik ıslahatına ait hükümete karşı sunduğu ortak gensoru önergesi görüşüldü.

Kabulü için salt çoğunluk (287 oy) gereken önerge reddedildi. Gensorunun kabulü için 9 oy eksik kaldı.

Öte yandan, iktidar partisi Rönesans’ın milletvekillerinin bir kısmının genel şuraya katılmaması dikkati çekti.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne‘un, konseyde oylamadan evvel yaptığı konuşmada, emeklilik ıslahatı görüşmelerinin Parlamentoda 175 saat sürdüğüne değindi. Borne, geniş muhalefet ittifakı Nupes’i, Parlamentonun rolünü hiçe saymakla suçladı.

Fransa’da bağımsız milletvekillerinden oluşan LİOT kümesi milletvekili Charles De Courson, oylamadan evvel yaptığı açıklamada, Ulusal Meclis’te emeklilik ıslahatına ait tasarıyla ilgili hiç oylama yapılmadığını söyledi.

Courson, gensoru önergesi reddedildiği taktirde emeklilik ıslahatına ait tasarıyı Anayasa Kurulu’na taşıyacaklarına işaret etti.

İktidar partisi Rönesans’ın Meclis Küme Başkanvekili Aurore Berge, muhalefetin hükümete karşı sunduğu önergeleriyle ülkeyi durdurmayı amaçladığı değerlendirmesini yaptı.

Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi Meclis Küme Başkanvekili Mathilde Panot, her 3 Fransızdan 2’sinin bu gensorunun kabul edilmesini istediğini söyleyerek, “Hiçbir Cumhurbaşkanı ve bakanları, yönettikleri ülkenin iç barışını bu kadar taammüden tehdit etmemişti” dedi.

‘Birçok (kişi) için hükümetiniz aslında öldü’

Panot, hükümete hitaben “Önergenin sonucu ne olursa olsun, kaybettiniz. Birçok (kişi) için hükümetiniz aslında öldü” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Fransa Başbakanı Borne, 16 Mart’ta bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrasını, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Ertesi gün muhalefet hükümete karşı 2 gensoru önergesini meclise sunmuştu.

Hükümetin düşmesini sağlayacak gensorunun Ulusal Mecliste kabul edilmesi için toplam 287 milletvekilinin oyu gerekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir