Güney Kore’de eski Devlet Başkanı Lee’ye af çıkarıldı

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, eski Devlet Lideri Lee Myung-bak, eski Güney Gyeongsang Eyaleti Valisi Kim Kyoung-soo ve kimi bürokratlar için özel af ilan etti.

Yonhap’ta yayınlanan habere nazaran, Yoon’un mayısta vazifeye gelmesinden bu yana ikinci defa kullandığı af yetkisinden, Lee dahil olmak üzere kimi siyasetçi ve bürokratlar yararlandı. Rüşvet ve zimmete para geçirme cürümlerinden 2018’de 15 yıllık mahpus cezasının azaltılması için temyize gidilmesinin akabinde 17 yıl mahpus cezasına çarptırılan eski Devlet Başkanı Lee, aftan yararlandı.

İki yıllık mahpus cezası gelecek yıl mayısta sona ermesi beklenen eski Lider Moon Jae-in’e yakın liberal siyasetçi eski Güney Gyeongsang Valisi Kim Kyoung-soo da aftan yararlanan bir öteki kıymetli kişi oldu.

Ayrıca, eski Lider Park Geun-hye devrinin Genelkurmay Lideri Kim Ki-choon, eski Maliye Bakanı Choi Kyoung-hwan, eski Ulusal İstihbarat Servisi Yöneticileri Nam Jae-joon, Lee Byung-kee ve Lee Byong-ho ile devlet başkanlığı siyasi işlerden sorumlu eski sekreteri Jun Byung-hun da aftan yararlandı.

Samsung Electronics İcra Kurulu Lideri Lee Jae-yong ve birtakım iş insanları da Yoon’un ağustostaki birinci affından yararlanmıştı.

10 MİLYON DOLAR RÜŞVET SUÇLAMASI

Güney Kore’de mahkeme, 29 Ekim 2020’de “rüşvet ve vazifesini berbata kullanmak” suçlamalarıyla 2018’de 15 yıl mahpus cezasına çarptırılmasından sonra 2019’da kefaletle hür bırakılan eski Devlet Başkanı Lee hakkında verilen 17 yıllık mahpus cezasını onamıştı.

Mahkeme, Lee hakkında verilen 10,9 milyon dolarlık para cezası kararını de onaylamıştı. Lee, 2018’de aldığı 15 yıllık mahpus cezasının azaltılması için temyize gitmesinin akabinde 17 yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Eski Devlet Başkanı Lee’nin 2008-2013 yıllarında misyon yaptığı sırada yaklaşık 10 milyon dolar rüşvet aldığı ileri sürülmüştü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir