İngiliz basınından Kılıçdaroğlu analizi: Erdoğan’ın hakimiyetini azaltıyor

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, İngiliz The Times gazetesi Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait bir tahlil yayınladı. Dünya basını Türkiye’deki seçim sürecini yakından takip ederken, The Times gazetesi Nevşehir Hacıbektaş’a giderek nabız yokladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi’ başlığıyla geçtiğimiz hafta paylaştığı görüntünün akabinde Hacıbektaş’a giden Hannah Lucinda Smith, “Kılıçdaroğlu bir tabuyu yıktı” diye yazdı. “Sünni seçmen artık Erdoğan’ı daha seküler bir vizyon sunan rakibi karşısında kurtarmaya yetmeyecektir” tabirlerine yer verilen tahlilde, şöyle devam edildi: “Kılıçdaroğlu, toplumsal medya görüntüsünde bu mevzuyu gündeme getirdi. Ana akım medya bunu görmezden gelirken, görüntü Twitter’da 30 milyon görüntülendi.”

‘ERDOĞAN, REFAH BÖLÜŞÜMÜNÜ KULLANDI’

“Son 20 yılda Erdoğan, kendisini Anadolu toplumunun dokusuna yerleştirmek için tarikatları ve refah bölüşümünü kullandı” denilen “Rakip hacı, Erdoğan’ın muhafazakarlar üzerindeki hakimiyetini azaltıyor” başlıklı tahlilde, ‘Alevi mahallelerin ihmal edildiği’ belirtildi: “Yardımlar, AK Parti’ye oy veren, büyük ölçüde nüfusun muhafazakar Sünni olduğu bölgelere yönlendiriliyor. Muhalefete oy verme eğilimindeki Alevi mahalleleri ihmal ediliyor.”

‘VATANDAŞ SOKAKTA KONUŞMAYA KORKUYOR’

‘Zorlu bir çaba ile karşı karşıya olduklarını’ söyleyen CHP Nevşehir İl Başkanı Tayfun Ceyhan, “Vatandaş korkuyor, çok korkuyor. Sokağa çıktığımızda bizimle konuşmaya çekiniyorlar” dedi ve şöyle devam etti: “İşlerini kaybedeceklerini yahut bulamayacaklarını düşünüyorlar. İnsanların mahpusa girdiğini görüyorlar. Gazeteciler, siyasetçiler… Son on yıldır bu tek parti devletine dönüşüyor.”

Gazeteye konuşan Selçuk Üniversitesi Memleketler arası İlgiler Kısmı Öğretim Üyesi Nezir Akyesilmen de, Erdoğan’ın ‘Sünni seçmene güvendiğini’ söyledi: “Birçoğunu kamuda üst seviye konumlara yerleştiriyor. Ve bu döngü tekerrür ediyor.”

‘DİNDAR BİR KUŞAK YETİŞTİRMEK İÇİN FAAL SİYASET İZLEDİ’

Adana Üniversitesi’nden Volkan Ertit ise şu tabirleri kullandı: “Erdoğan, bilhassa 2010’lu yıllardan itibaren daha dindar bir kuşak ve toplum yetiştirmek için etkin bir siyaset izledi. Bu siyasetlerden kimileri mutlaka ona oy veren dini kümeleri mutlu etmek içindi. Fakat geldiğimiz noktada yeni jenerasyonun Erdoğan’ın istediği üzere dönüşmediğini düşünüyorum.”

“Tek başkanla yirmi yıl çok fazla” diyen Hacıbektaş’ta çalışan bir taksici, “Ekonomi makus. Yeni fikirleri olan birine gereksinimimiz var” değerlendirmesinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir