İstanbul’un ‘Mobil Göç Noktası’ filosuna 65 yeni araç daha

İSTANBUL (İGFA) – Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Göç Yönetimi Taşınabilir Araç Teslim Töreni’nde konuşan Bakan Yerlikaya, dünyanın en büyük 15. metropolü olan İstanbul’un nüfusunun da 131 ülkeden daha fazla olduğunu söyledi.

Mobil Göç Noktası sayısını artırmaya kararlı olduklarını ifade eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yeni bir uygulama başlattıklarını belirterek, bunun da Taşınabilir Göç Noktaları olduğunu söyledi.

Bu uygulamanın dünyada bir birinci olduğunu öne süren Bakan Yerlikaya, güvenlik güçlerinin gerekli gördüğü durumlarda yabancıların kimlik denetimlerini yaptığını, kimliğini ibraz etmeyenlerin araçlara davet edildiğini anlattı. Bir göç uzmanı ve tercümanın yer aldığı araçlarda parmak izi sorgulaması yapıldığını kaydeden Bakan Yerlikaya, “GöçNet” veri tabanından gerekli denetimleri sağlanan şahısların, sistemsiz göçmen olduğunun anlaşılması üzerine direkt geri gönderme merkezine sevk edildiklerini aktardı.

İstanbul’un bir finans kenti ve merkezi olduğuna da vurgu yapan Yerlikaya, ülkeye yatırım yapmak için gelen pek çok yabancının birinci adresinin burası olduğunu kaydetti.

“Mobil Göç Noktası” uygulamasına birinci olarak 19 Temmuz 2023’te İstanbul’da başladığını anımsatan Bakan Yerlikaya, uygulama başarılı olunca 1 Aralık 2023 prestijiyle 30 büyükşehirde Taşınabilir Göç Noktası araçlarını faaliyete geçirdiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir