Kar yağışı ve sel felaketi o illeri esir alacak! Bu ay iki kez kar yağışı var! Kocakarı soğukları kar ile geliyor

Mart ayının ortasına gelinmesine karşın yılbaşından bu yana beklenen kar yağışı yurt genelinde bir türlü tesirini gösteremedi. Kurak geçen sonbahar aylarının akabinde kış ayları da yağış getirmedi. Bilhassa barajlar için kıymetli olan kar yağışının gelmemesi tasaların artmasına yolaçtı. Yağış oranının azalması barajlarda kuraklığa neden olurken Meteoroloji’den müjdeli haber geldi.

“KOCAKARI SOĞUKLARI KAR İLE BİRLİKTE GELİYOR”

Öte yandan Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Kısmı İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, YouTube kanalından paylaştığı görüntüde önümüzdeki günlerde görülebilecek hava durumuyla ilgili değerli bilgiler paylaştı. Bozyurt, “Kocakarı soğukları kar ile birlikte geliyor. Kışın yanlışsız dürüst yağmayan kar bu kere kocakarı soğukları ile geliyor. Halk takvimindeki günler hiç şaşmıyor. Bu gelecek yağış da onun en somut delili. Her sene 11 Mart’tan 18 Mart’a olan süreçte kıştan kalan son soğuklar olur. Bunlara kocakarı soğukları denir. Bunun asıl ismi Berd-el Acuz’dur.” dedi.

MARMARA’DA DA KAR GÖRÜLECEK

Kar yağacak bölgeleri sayan Bozyurt, “Pazartesiden (13 Mart) itibaren soğuk ve yağılşı hava ülkemize geliyor. Bu yeni hava kütlesi sıcaklıkları kuzey ve batı bölgelerde hayli soğutacak. İç bölümlerde ise sıcaklık 5 ila 8 derece azalacak. Bu sıcaklık düşüşleri sonrası yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesitleri kar yağışı alacak. İç Anadolu, Kuzey ve İç Ege ve Göller bölgesinde kar yağışı olacak fakat örtü formunda görülmeyecek. Bilhassa Doğu Anadolu ve Karadeniz’in iç kesitlerinde ve bilhassa Erzurum, Kars, Ardahan’da örtü yapacak karar kar yağacak. Ayrıyeten Marmara Bölgesi’nin yüksek kısımlarında de kar yağışı bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

İKİNCİ YAĞIŞLI HAVA İÇİN TARİH VERDİ

İkinci bir soğuk hava kütlesine dikkat çeken iklimbilimci Bozyurt, “Mart’ın 20’sinden sonra da önemli bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Bilhassa 21 Mart ile 28 Mart ortasında özellikler yurdumuzun kuzey, iç ve doğu bölümlerinde kar yağışı bekliyorum ve yer yer don olayları bekliyorum. Tam o vakitler ağaçların çiçeklenme periyoduna denk geliyor. Bu yüzden üreticilerimizin dikkatli olması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YAĞIŞLAR BAŞLIYOR

Türkiye bugünden itibaren yeni bir yağışlı havanın tesirine giriyor. Günlerdir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yerini yağmur ve kar yağışlarına bırakacak. Meteoroloji’nin 13-17 Mart ortasındaki haritalı hava durumu raporuna Türkiye yeni bir yağışlı havanın tesiri altına girdiği görülürken İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, kocakarı soğukları (Berd-el Acuz) için uyardı. Kuraklıkla boğuşan yurdumuza müjde Bozyurt’tan geldi. İki tarihi işaret ederek kar yağışı görülecek bölgeleri tek tek saydı.

Beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle kuraklık alarmı verilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü müjdeli haberi vererek 10 vilayet için turuncu ve sarı kodlu ihtar verdi ve yurdun kimi bölgelerinde hafif biçimde kar görüleceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuna ait son varsayım raporunu yayımladı. Kelam konusu rapora nazaran; Türkiye genelinin modüllü ve çok bulutlu, Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Afyonkarahisar ve Kastamonu etrafları yağışlı geçecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlük hava durumu raporuna nazaran;

Genel olarak yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesitleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Afyonkarahisar ve Kastamonu etraflarında karla karışık yağmur ve hafif kar biçiminde olması beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile sabah birinci saatlerde Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı varsayım ediliyor.

Bu sabah ve gece saatlerinde ise doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesitleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek bölümlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.
Hava sıcaklığı: Yurdun iç ve batı kesitlerinde 2 ila 4 derece artacağı, öteki yerlerde değerli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar: Ekseriyetle kuzey, doğu bölümlerde güney ve güneydoğu istikametlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege ile Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

Bazı vilayetlerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

ANKARA: Kesimli bulutlu 8

İSTANBUL: Modüllü bulutlu 10

İZMİR: Kesimli bulutlu 17

ADANA: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor 18

ANTALYA: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların sabah birinci saatlerde doğu bölümlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor 16

SAMSUN: Kesimli ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 9

TRABZON: Kesimli ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8

ERZURUM: Modüllü ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı 8

DİYARBAKIR: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

15 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir