Kopan el parmağı yerine ayak parmağı dikildi

Yunus Kona, Konya’da 1,5 yıl evvel çalıştığı inşaatta elini demir kesme makinesine kaptırarak sağ elinin baş parmağını kaybetti. Ambulansla Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine götürülen Kona’nın, kopan parmağı yerine dikildi.

Birkaç operasyon daha geçiren Kona, parmağının fonksiyonunu yitirdiğini öğrendi. Hekimler elin fonksiyonu için başparmağın kıymetli olduğunu belirterek Konaya sol ayak orta parmağının eline dikilmesini teklif etti. Bunu kabul eden Kona, ameliyata alındı. Konanın sol ayak orta parmağı alınıp eline dikildi.

‘ÇAY İÇİP YAZI YAZABİLİYORUM’

1,5 aydır fizik tedavi gören Kona, gün geçtikçe elini daha güzel kullanabildiğini söyledi. Kona, “İnşatta çalışırken elimi makineye kaptırdım. Tabipler burada parmağımı dikti fakat fonksiyonunu yitirmiş. Bana ayak parmağının oraya dikileceğini söylediler. Ben latife yapıyorlar sanıp güldüm. Denemekten ne çıkar deyip kabul ettim. Ameliyattan çıktığımda hakikaten de ayak parmağımın oraya dikildiğini gördüm. Artık çay içebiliyorum, bir şey tutabiliyorum yahut yazı yazabiliyorum. Vakit geçtikçe daha da yeterli olacak.” dedi.

‘PARMAĞINI DAHA İŞLEVSEL KULLANMASINI BEKLİYORUZ’

Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Dr. Ali Özdemir ise “Hastamız bize geldiğinde parmağı kopmuştu. Parmağını diktik lakin yaralanma makus olduğu için iki defa daha müdahale ettik. Başparmağı kurtaramadık. Elde başparmak işlevleri çok değerli olduğu için başparmağını yerine koymamız gerekiyordu. Bu nedenle ayaktan ele parmak nakli gerçekleştirdik. 1,5 ay oldu. Şimdiden kimi işlevlerini yapmaya başladı. Daha da işlevsel halde kullanmasını bekliyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir