Midyat’ta Süryaniler ‘Doğuş’ bayramını kutlamaya başladı

Hristiyanların birinci bayramı olan ve İsa peygamberin doğuşunu simgeleyen ‘Doğuş’ (Yaldo) bayramı, Süryanilerin ağır olarak yaşadığı Mardinin Midyat ilçesinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Hristiyanların ‘Noel Yortusu’ ve Süryani halkının ‘Yaldo’ bayramı olarak her yıl kutladığı etkinliklerde, 10 gün boyunca hayvansal besin bulunan yemeklerden sakınarak oruç tutulacak.

Bayram kutlamaları ilçedeki Mort İşmuni Kilisesi’nde yapıldı. Burada düzenlenen ayini Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş yönetti. Ayine, ilçe merkezi, köyler ve Avrupa’dan gelen Süryani vatandaşlar katıldı. Ayinde, ilahiler ve İncil’den kısımlar okundu. İsa peygamberin doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek hedefiyle kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, ayine katılanlar mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Bu sırada bayanlar da zılgıt çekti. 3 saat süren ayinin akabinde kilisenin konuk odasına geçen Metropolit Samuel Aktaş, Papaz İshak Ergün, Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker ve Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün, bayramlaşmaya gelenlerin tebriklerini kabul etti.

Midyat Kiliseleri Vakfı Başkanı Yusuf Türker, bayramın dünyaya huzur ve barış getirmesini dilediklerini belirterek, “Bugün Doğuş bayramımızdır. Yaldo dediğimiz Doğuş bayramı. İsa Mesih’in doğum günüdür. Bugün burada toplandık. Metropolit ile bugün ayine katıldık. Herkesin, tüm Hristiyan aleminin bayramını kutluyorum” dedi.

Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakus Ergün ise bayramı her yıl 25 Aralık’ta kutlamaya başladıklarını vurgulayarak, “Hangi güne denk gelirse kutluyoruz. Biliyorsunuz bugün bizim için büyük bir gündür. Zira 2 bin 22 yıl evvel Hazreti İsa doğdu. O günden şimdiye kadar yapılıyor bu bayram. İnsanlarının memnunluğu yüzlerinden okunuyordu. 5 yaşından 95 yaşına kadar herkes katıldı. Olağan ki dualarımız hem ülkemiz için hem insanlık için ayırım yapmadan huzur olsun, barış olsun. Memnunluk olsun dünyada” diye konuştu.

Kiliseye giden çocuklardan Semanta İran ise, bayram nedeniyle çok memnun olduğunu söyledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir