Sırbistan, AB baskısı nedeniyle Türk vatandaşlarından vize isteyebilir

Sırbistan’ın Avrupa Birliği’nin (AB) baskıları nedeniyle vize isteyebileceği ülkeler ortasında Türkiye’nin de bulunduğu bildirildi.

Belgrad, 1 Ocak’tan itibaren Hindistan ve Gine Bissau vatandaşlarından seyahat vizesi istemeye başlayacak. Ülke, kasımda da Tunus ve Burundi’ye vize uygulamasını hayata geçirmişti.

Sırp basınına nazaran Sırbistan, büyük ihtimalle gelecek aylarda AB üyesi olmayan bir dizi ülkeye daha vize uygulamasına başlayacak. Bu ülkeler ortasında Türkiye, Belarus ve hatta Sırbistan’ın müttefiki pozisyonundaki Rusya da yer alıyor.

AVRUPA KURULU DAVET YAPMIŞTI

Avrupa Komitesi, daha evvel Bakan ülkelerinden vize rejimi konusunda AB ile uyumlu olmasını talep etmişti. Bu kapsamda Sırbistan ve öbür bölge ülkelerinin Türkiye’den vize talep etmesi istenmişti.

Sırbistan hükümeti, haziranda Türkiye ile seyahatlerde karşılıklı olarak pasaport yerine kimlik kullanılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeyi tamamladığını açıklamıştı

Sırbistan, Türkiye dışında Azerbaycan, Küba, Katar, Bahreyn üzere çok sayıda ülkeyle vizesiz seyahat anlaşmaları imzalamıştı. Avrupa Birliği üyesi olmayan Sırbistan, Türkiye üzere aday ülke statüsünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir