Son Dakika: Türkiye’den Finlandiya’nın NATO üyeliğine vize! TBMM’de onay süreci başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi merasimle karşıladı. İki başkanın Beştepe’deki görüşmesinde ana gündem hususu Finlandiya’nın NATO üyeliği konusu oldu.

Görüşmede Finlandiya’nın NATO üyeliğine vize çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’nın NATO’ya iştirakinin Meclis’te onay sürecini başlatmaya karar verdiklerini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu halde:

“Ekonomik ve ticari bağlarımızı çeşitlendirmeye hazırız. Görüşmelerimizde ikili münasebetlerimizin yanı sıra Türkiye-AB münasebetleri dahil, yeni, bölgesel, global problemleri de ele aldık.

“TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DAYANAĞINI DEVAM ETTİRMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Finlandiya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine takviyesini güçlü biçimde devam ettirmesini önemsiyoruz. Değerli dostumla Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili gelişmeler hakkında görüş teatisinde bulunduk. Savaşın diplomatik yollardan sona erdirme çalışmalarımızı anlattım.

“TÜRKİYE NATO’NUN AÇIK KAPI SİYASETİNİN GÜÇLÜ SAVUNUCUSU”

Taraflarca akdedilen ve global besin güvenliği bakımından hayati kıymeti olan Karadeniz Tahıl Muahedesi’nin faal formda uygulanmasına dair müşahedelerimi, tespitlerimi aktardım. Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu elbette görüşmelerimizde değerli yer tuttu. Türkiye NATO’nun açık kapı siyasetinin güçlü savunucuları ortasında yer alıyor.

“FİNLANDİYA’NIN NATO’YA İŞTİRAKİNE ONAY VERDİK”

Eş vakitli olarak üçlü muhtırayı imzalamak suretiyle Türkiye’nin haklı güvenlik tasalarının giderilmesi gerektiğini kayıt altına almıştık. Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için samimi ve somut adımlar attığını gördük. Gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen aralığa binaen Finlandiya’nın NATO’ya iştirakini Meclis’te onay sürecini başlatmaya karar verdik.

“SÜRECİN NASIL İLERLEYECEĞİ İSVEÇ’İN ATACAĞI ADIMLARLA BAĞLANTILI”

Ülkemizin sürecin ilerletilmesi hususu prensiplerinin ve âlâ niyetinin artık daha net görüldüğü kanaatindeyim. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç’in atacağı adımlarla direkt irtibatlı olacaktır.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö’nün konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Davetiniz için ve birebir vakitte mesken sahipliği için teşekkür ederim. Uzun, kapsamlı ve derin görüşmeler için teşekkür etmek istiyorum. Hepimiz burada Türkiye’de son derece devasa bir afetin yaşandığını gördük.

“DEPREMİN SONUÇLARI ŞOKE EDİCİ”

Dün Kahramanmaraş’ı ziyaret etme imkanı buldum. Bu ziyaretimin sonucunda şunu söz etmek isterim; hakikaten zelzelenin sonuçları şoke edici. Tıpkı vakitte sizlerin son derece verimli halde bölgede çalıştığını gördük.

“ÇOK ÜZÜCÜ AFET VE FELAKET”

Uluslararası pek çok insan zelzele bölgesine ulaşmış ve yardım götürmüş. Bu da bizler için umut yeşertiyor diye düşünüyorum. Sahiden çok üzücü afet ve felaket yaşandı. Beşerler ortak hissede için çalışmanın ne derece kıymetli olduğunu gördüler. Bence bunu örnek olarak milletlerarası arenada örneklerini çoğaltabiliriz.

“JEOPOLİTİK AÇIDAN SON DERECE TEHELİKELİ VAKİTLERDE YAŞIYORUZ”

Jeopolitik açıdan son derece tehlikeli vakitlerde yaşıyoruz. Bilhassa sayın Cumhurbaşkanı şahsınıza teşekkürlerimi iletmek isterim. Bence siz her yerde herkesle, dünyanın her yerinde görüşebilen, konuşabilen çok az şahıstan birisiniz. Tahminen de yalnızca siz yapabilen tek şahıssınız.”

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir