‘Türk maymunlar’ gibi ırkçı ifadeler kullandığı ortaya çıkan Finlandiya Başbakan Yardımcısı Riikka Purra özür diledi

Purra’nın reaksiyon çeken ırkçı sözlerini 2008 yılında farklı blog yazılarında tekrar tekrar kullanıyor. Bir yazıda, trende karşılaştığı bir küme genç göçmen için, “Bana bir silah verseler, trende cesetler olurdu, görürdünüz” diyor.

Bir diğer yazıda ise Somalili ve Türk göçmenleri maksat alıyor, “Türk maymunlar” tabirini kullanıyor. Riikka ismiyle yazdığı bir öteki yazıda ise, “Bugün Helsinki’de dilenci ve siyah çocuklara tükürmek isteyen kimse var mı” diye soruyor.

Purra 15 yıl evvelki bu sözlerini ‘aptalca’ olarak tanımladı ve kırdığı şahıslardan özür dilediğini söyledi. Twitter hesabından da açıklama yapan Purra, “Ben eksiksiz bir insan değilim, yanılgılar yaptım” sözlerini kullandı.

Purra’nın göçmen aksisi ve AB’ye mesafeli Finler Partisi, Nisan ayındaki seçimlerde ikinci parti oldu.

Bu parti tarihindeki en yeterli sonuç olarak kayda geçti. Bu sonuçla seçimi birinci bitiren Ulusal Koalisyon Partisi ile koalisyon yaparak hükümete girdi.

Parti lideri Riikka Purra kurulan hükümette maliye bakanlığının yanı sıra başbakan yardımcısı olarak da misyon yapıyor.

Irkçı telaffuzların Finlandiya medyasında haberleştirilmesi sonrası özür açıklaması yapan Riikka Purra, koalisyondaki diğer parti önderleri ile birlikte, “ayrımcılığa karşı ve eşitliğe bağlı” olduklarını belirten bir hükümet bildirisine de imza attı.

Aşırı sağcı siyasetçi, haber birinci medyaya yansıdığında tabirlerin ona ilişkin olduğunu kabul eden bir açıklama yapmamıştı.

İfadeleri kullandığını Salı günü kabul eden Purra, 31 yaşında kullandığı ırkçı kelamlar için “Şiddetin, ayrımcılığın ve ırkçılığın hiçbir cinsini onaylamıyorum.” savunmasını yaptı.

46 yaşındaki isim, “şu andaki aklıyla” bu türlü şeyler yazmayacağını da söyledi.

Riika Purra’nın ırkçı geçmişi, Finlandiya’nın yeni kurulan hükümetinin gördüğü birinci skandal değil.

Haziran ayında Purra’nın partisinden Vilhelm Junnila, 2018’deki bir konuşmasında Adolf Hitler’e yaptığı atıflar nedeniyle iktisat bakanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Ulusal Koalisyon Partisi’nden Başbakan Petteri Orpo liderliğinde kurulan dört partili koalisyon, Finlandiya halkına sıkı göç siyasetleri izleme vaat etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir